5 فیلم سینمایی انگیزشی برتر سینما

۵ فیلم سینمایی انگیزشی برتر سینما

۵ فیلم سینمایی انگیزشی برتر سینما

۵ فیلم سینمایی انگیزشی برتر سینما: در این مطلب می‌خواهیم شما را با ۵ فیلم‌ سینمایی انگیزشی آشنا کنیم که انگیزه‌‌ بخش کسب‌ و کارتان خواهند شد. این ۵ فیلم را ببینید و هر چیزی را که راجع به کسب‌ و‌ کار لازم است، یاد بگیرید. بله سینماتوگراف «کارآفرین» هم تربیت می‌ کند.

هیچ کسی نگفته که کارآفرین شدن آسان است. در واقع هزاران هزار مشکل بر سر این راه وجود دارد که نگو و نپرس! کافی است چند نفر بغل گوش آدم آیه‌ی یأس بخوانند و مقداری مشکل مالی پیش بیاید تا بیشترِ آدم‌های معمولی عطای این کار را به لقایش ببخشند.

اما شما که آدم معمولی نیستید. کارآفرین هستید. یعنی حتی اگر اوضاع خیلی قاراشمیش هم شد باید اولین کسی باشید که پاهایش را به زمین بکوبد و به جلو حرکت کند.

اما هر وقت که کارها گره خورد، بد نیست کمی بایستید تا هم نفسی چاق کنید و هم یک چیزی گیر بیاورید برای انگیزه گرفتن. مثلا فیلم دیدن چطور است؟ هیچ چیزی بهتر از یک فیلمِ الهام‌بخش نمی‌تواند انرژی از دست رفته را به صاحب یک کسب‌و‌کار بازگرداند و ذهن خسته‌اش را ماساژ دهد.

نمی‌دانم با گفتن این حرف‌ها اسم چه فیلم‌هایی در ذهن‌تان نقش بست اما من ۵ فیلم سینمایی انگیزشی به شما معرفی می‌کنم که اگر کارآفرین هستید حتما باید ببینیدشان

۱٫ The Social Network

The Social Network

خیلی عجیب نبود که وقتی فیلم شبکه‌ی اجتماعی (The Social Network) در سال ۲۰۱۰ روی پرده‌های نقره‌ای اکران شد، فروش گیشه‌ی سینما سر به فلک گذاشت. جدای از هر چیز دیگر، همه دوست داشتند بدانند که این نیم‌وجب بچه، یعنی مارک زاکربرگ، چطور توانست از هیئت یک دانشجوی یک‌لاقبای هاروارد به رئیس محبوب‌ترین شبکه‌ی اجتماعی دنیا مبدل شود.

چرا تماشایش کنیم؟

البته به خاطر بُعد دراماتیک فیلم، یک جاهایی پیاز داغ کار را زیاد کرده‌اند که خیلی به آن جاها توجه نکنید. این فیلم به مخاطبانش نشان می‌دهد که چطور می‌توان با برخورداری از دو صفت انعطاف‌پذیری و پوست‌کلفتی، یک استارتاپ (شرکت نوپا و ایده‌پرداز) را با موفقیت راه انداخت. خود من هر دفعه که این فیلم را می‌بینم، انرژی می‌گیرم که به کارآفرین بهتری تبدیل شوم.


۲٫ Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

این فیلمی است بر اساس فیلمنامه‌ای از دیوید مَمِت که جایزه‌ی معتبر پولیتزر را به خود اختصاص داد. این فیلم به کندوکاو در بازار گسترده‌ی ملک و املاک در شیکاگو می‌پردازد. Glengarry Glen Ross که مینی‌بوسی از بازیگران معروف نظیر جک لمون، آل پاچینو، الک بالدوین، اد هریس و کوین اسپیسی در آن ایفای نقش کرده‌اند، نگاه نزدیکی به دروغ‌ها و خیانت‌هایی می‌اندازد که افراد در مسیر کسب موفقیت شغلی مرتکب می‌شوند.

چرا تماشایش کنیم؟

متأسفانه دنیای تجارت جای بسیار بی‌رحمی است و این فیلمِ محصولِ ۱۹۹۲، توانسته به بی‌نقص‌ترین شکل ممکن این خشونت را به نمایش بکشد.

۳٫ The Pursuit of Happiness

The Pursuit of Happiness

فیلم بر اساس داستان واقعیِ زندگی کریس گاردنر ساخته شده است. این فیلمِ محصول سال ۲۰۰۶ که بازی فراموش نشدنی ویل اسمیت را نیز در خود دارد، یکی از دلگرم کننده‌ترین و انگیزه بخش‌ترین فیلم‌های سینمایی برای کارآفرینان است. اگر با دیدن تقلای کریس و پسرش برای رسیدن به رؤیای‌شان هیچ تکانی نخوردید، با خیال راحت بروید رکورد گینسِ بی‌احساس‌ترین آدم دنیا را بزنید و جایزه‌ی نقدی‌اش را ببرید.

چرا تماشایش کنیم؟

حتی وقتی که کریس کارش به خوابیدن در کوچه و خیابان کشید و به خاطر تأمین رفاه پسرش به دردسر افتاد هم حاضر نشد دست از تلاش برای تحقق رؤیایش بردارد؛ شور و اشتیاق و فداکاری صفاتی هستند که هر کارآفرینی باید عاشقانه بغل‌شان کند.

۴٫ Office Space

Office Space

این فیلمی کمدی ساخته مایک جاج در سال ۱۹۹۹ است که ماجرای کارمندی به نام پیتر گیبسون (با بازی ران لیوینگستون) را تعریف می‌کند. پیتر بعد از مدتی کشف می‌کند که چقدر از کار کردن در یک هُلُفدانی کوچک و دستور گرفتن از رئیس چندش‌آورش، بیل لامبرگ (با بازی گری کول) حالش بهم می‌خورد.

چرا تماشایش کنیم؟

هر کارآفرینی از کار کردن برای کس دیگری متنفر است و بعضی وقت‌ها کاری می‌کند تا اخراجش کنند. البته من کسی را به اختلاس کردن تشویق نمی‌کنم چون عاقبتش خوردن آب خنک در یک هلفدانی کوچک‌تر، تاریک‌تر و نمورتر است.

۵٫ Moneyball

Moneyball

برای دیدن هنرنمایی برَد پیت در نقش بیلی بین (مدیرکل تیم اوکلند) اصلا نیازی نیست که سر از قواعد بازی بیسبال در بیاورید. ماجرا این است که باشگاه پولی ندارد تا برای بازیکنان خرج کند و جناب بیلی بین مجبور است برای ماندن در کوران رقابت، راه حل منحصر به فردی برای باشگاهش پیدا کند.

چرا تماشایش کنیم؟

بیلی بین مجبور بود برای رهایی از مشکلاتش ابتکار به خرج دهد که این یکی از اصلی‌ترین خصوصیات کارآفرینی است. به عبارت دیگر کارآفرینان باید دائم بگردند ببینند چطور می‌توانند کارها را بهتر از قبل پیش ببرند. همچنین اینجایش جالب است که بیلی بین هیچوقت به حرف کسانی که در گوشش ذکر مصیبت می‌کردند محل نگذاشت و از دیدگاه خود اصلا پایین نیامد.