۱۵ راه برای مهربانی با خود

۱۵ راه برای مهربانی با خود وجود دارند، با استفاده از آنها به راحتی می توانید انرژی از دست رفته در طول روز را تامین و جایگزین کنید. ممکن است روز یا هفته سختی را گذرانده باشید. چالش های روزمره با مشکلات مختلف زندگی انرژ‍ی زیادی را از شما می گیرد. در این شرایط مهربانی با خود می تواند در پشت سر گذاشتن مشکلات و حفظ احساسات مثبت به شما کمک کند. خوشبختانه روش های زیادی برای تغییر نگرش فکری وجود دارد. وقتی با خود به مهربانی رفتار می کنیم، الگوها و مسیرهای عصبی جدیدی در مغز ما ایجاد می شوند. این ذهنیت های جدید ما را از دیدن افکار منفی و تلخ به افکار و احساسات شادی آور، مثبت و پر از فرصت سوق می دهند.

ما مهربانی را فقط از منظر نحوه رفتار با خانواده و دوستانمان درک می کنیم. در حالیکه می توانیم همان نحوه برخورد را با خودمان نیز داشته باشیم. اگر به سیگنال های بدن خود گوش دهیم و با دقت و دلسوزی به آنها پاسخ دهیم، سلامت عاطفی ما تا حد زیادی بهبود می یابد. داشتن یک روز بد و احساس ناخوشایند بخشی طبیعی از زندگی است. اما با این حال ما می توانیم با استفاده از مهربانی و شفقت به رشد روحی و عاطفی خود کمک کنیم.

برای ۱۵راه برای مهربانی با خود، اول خودتان را ببخشید

بخشیدن خود ممکن است سخت ترین کار برای پیاده سازی در زندگی باشد، اما این روش در عین حال بسیار مفید و موثر است! ما خیلی به خود سخت می گیریم و اغلب بدترین منتقد خودمان هستیم. ما به راحتی می توانیم دوستان و اعضای خانواده خود را ببخشیم، اما نمی توانیم این بخشش را در درون خود داشته باشیم.

از همین امروز از خود گذشتگی را تمرین کنید. وقتی گرفتار خود سرزنشی شدید، کمی مکث کرده و به این فکر کنید که اگر دوست شما دقیقا در همین شرایط قرار داشت، برای آرام کردن او چه عکس العملی نشان می دادید. ما اغلب، به همان نوع بخشش نیاز داریم. بخشش خود بهترین کاری است که در پایان روز، می توانیم برای خودمان انجام بدهیم. وقتی خود را راحت ببخشیم می توانیم بهتر هم عمل کنیم.

برای مهربان بودن با خودتان، نامه عاشقانه بنویسید

نوشتن نامه یک روش ساده و در عین حال ارزشمند برای تخلیه افکار و احساسات خود بر روی کاغذ است. اگر واقعاً می خواهید به خود محبت کرده و با خود مهربان باشید، جذاب ترین کار نوشتن یک نامه است.

وقتی اتفاقات سخت زندگی را پشت سر گذاشتیم، نسبت به خودمان احساس ترحم می کنیم. نوشتن نامه های عاشقانه دیدگاهی را به ما می دهد که در آن می توانیم از تلاش ها و زحمات خود قدردانی کنیم. در صورت تمایل می توانید این نامه را برای خود پست کنید. همچنین می توانید نامه را ذخیره کرده و پس از گذشت چند ماه آن را باز کرده و مجددا بخوانید.

از سلامت جسمی خود مراقبت کنید

مهربانی
سلامت جسمی

تا وقتی از نظر جسمی سالم نباشید نمی توانید از زندگی لذت ببرید. برای ورزش کردن می توانید هر روز صبح از خانه بیرون رفته و در پارک یا فضای سبز مورد علاقه خود پیاده روی کنید. همچنین شرکت در کلاس های یوگا یا ثبت نام در باشگاه های بدنسازی یا تناسب اندام نیز یکی از دیگر از روش های خوب برای کمک به حفظ سلامتی بدن است.

کاهش انرژی و احساسات فرو خورده باعث احساس ضعف و افسردگی در ما می شود. برای حفظ سلامت جسمی، عاطفی و روحی، باید قبل از هر چیز ذهن خود را از انرژی های منفی پاک کنیم. اینکه در زندگی شاد باشید یا ناراحت دقیقا به خود شما بستگی دارد! فقط مطمئن شوید که احساس خوبی دارید و از لحظه ای که در آن هستید، لذت می برید.

برای ۱۵راه برای مهربانی با خود، به تغذیه خود اهمیت بدهید

گاهی خودتان را برای صرف شام به بیرون دعوت کنید یا یک غذای خوشمزه برای خودتان در خانه بپزید! اغلب، در زمان ناامیدی، یکی از اولین چیزهایی که به آن اهمیت نمی دهیم، تغذیه است. ما در زمان های ناراحتی یا به اندازه کافی غذا نمی خوریم یا برعکس دچار پرخوری می شویم. بنابراین تغذیه اولین چیزی است که به دنبال مشکلات زندگی تحت تاثیر قرار می گیرد.

روز خاصی را در تقویم خود مشخص کنید. در این تاریخ می توانید از رستوران مورد علاقه خود غذا سفارش بدهید. غذای لذیذ و متنوعی را انتخاب کنید که هرگز آن را به طور منظم سفارش نمی دهید. منوی غذای شما باید طوری باشد که احساس خاص بودن کنید.

به سلامت عاطفی و روانی خودتان اهمیت بدهید

سلامت عاطفی و روانی باعث ایجاد آرامش در زندگی می شود. جستجوی روان درمانگر حرفه ای یک پیروزی بزرگ و راهی عالی برای مهربانی با خود است. ما همیشه نمی توانیم به خودمان کمک کنیم. ما به شخصی نیاز داریم که فضایی برای رشد ما ایجاد کند. شخصی که صحبت های ما را بشنود و دیدگاه هایی را ارائه دهد که به تنهایی نمی توانیم به آنها برسیم. کمک خواستن از دیگران شرم آور نیست.

درمانگران غالباً شما را به چالش می کشند تا با تغییر دادن طرز فکر خود با موقعیت ها و تجربیات مختلف روبرو شوید. بنابراین اگر دائما دچار تفکرات منفی می شوید، مراجعه به یک روان درمانگر می تواند به ویژه برای شما مفید واقع شود. فقط باید آماده باشید تا با ذهنی باز و دلسوزی فراوان به درمان مشکلات روانی خود بپردازید.

بمنظور مهربانی با خودتان برای خودتان گل بخرید

مهربانی
گل

شاید خریدن گل در نگاه اول یک رویکرد کلیشه ای در مورد مهربانی با خود باشد. ولی واقعیت این است که حرکات کوچک، مانند خریدن گل برای خود، چشم انداز جدیدی از شادی، خوشبختی، صلح و رضایت در شما ایجاد می کند. برای خوشحال کردن خود یک قدم بیشتر بردارید. خودتان به تنهایی به گردش و پیاده روی در طبیعت بروید. ممکن است تعجب کنید که چقدر از همراهی خود لذت می برید.

درون نگری کنید

وقتی در زندگی با چالشی روبرو شده و یا در معرض خطر قرار می گیریم، به طور ناخودآگاه به محرک های بیرون پناه می بریم. به عنوان مثال تحمل مشکلات زیاد باعث روی آوردن برخی افراد به پرخوری، الکل یا سوء مصرف مواد مخدر می شود. در برخی موارد نیز ممکن است حواس خود را پرت کرده و دچار بی قراری های عاطفی و تصمیمات ضعیف شویم.

در صورت قرار گرفتن در شرایط سخت بهتر است به کاوش در وضعیت کنونی خود بپردازیم. این درون نگری باعث روشن شدن بهتر زوایای مشکلات و در نتیجه توانایی بهتر ما در حل مساله می شود. همچنین درون نگری نه تنها ما را به زمان حال بازمی گرداند، بلکه سر و صدا و پچ پچ های ذهنی و احساسی ما را نیز کاهش می دهد.

با افراد همفکر همنشینی کنید

وقتی در کنار افراد دیگر قرار می گیریم انر‍ژی ما افزایش پیدا می کند. هم صحبتی با دیگران می تواند شروع جدیدی را برای روز ما رقم بزند. دوستانی پیدا کنید که در برابر شما صبور بوده و زمان لازم را برای شنیدن صحبت های شما داشته باشند. اگر احساس می کنید دوستانتان توانایی این کار را ندارند، زمانی که با آنها می گذرانید را محدود کنید. به یاد داشته باشید که وقت خود را با افرادی بگذرانید که می توانند شما را بالا ببرند!

یکی از ۱۵ راه برای مهربانی با خود آبرسانی به بدن است

آبرسانی به بدن ممکن است یک روش ساده به نظر برسد، اما تاثیر آن در زندگی شما بسیار مهم است! به نظر می رسد تا زمانی که سردرد نداشته و یا احساس تشنگی نکنیم، ارزش آب را در زندگی خود نمی دانیم.

نوشیدن آب کافی هم درست مثل غذا خوردن، برای سلامت بدن ضروری است. آب تقریبا چیزی است که فقط موقع تشنگی به آن فکر کرده و در اغلب موارد نوشیدن آن را از یاد می بریم. نوشیدن آب نه تنها سیستم بدن را تنظیم می کند، بلکه به شدت بر روحیه ما نیز تأثیر می گذارد. به یاد داشته باشید که نوشیدن آب ساده برای سلامت شما مناسب تر است. بنابراین از مصرف نوشیدنی های پر قند مانند نوشابه های گازدار پرهیز کنید.

خود مراقبتی، یکی از ۱۵ راه برای مهربانی با خود می باشد

می توانید برای خود یک دوش حمام ولرم بگیرید. بیرون از خانه در یک فضای سبز به پیک نیک بروید. یک فیلم سینمایی زیبا تماشا کنید. خود مراقبتی به معنای حضور در کنار خود و لذت بردن از چیزهای کوچک است. خود مراقبتی به شما یاد می دهد که چگونه از چیزهای به ظاهر بی اهمیت احساس قدردانی و خوشحالی کنید. روش های زیادی برای لذت بردن از یک روز عادی وجود دارد که هزینه زیادی برای شما نخواهد داشت.

یکی دیگر از ۱۵ راه برای مهربانی با خود، مدیتیشن است

مدیتیشن یک تمرین عالی برای تنظیم وضعیت روحی شما است. مدیتیشن به شما می آموزد که چگونه با خود مهربان باشید. می توانید جلسات مدیتیشن را با یک موسیقی پس زمینه ملایم برگزار کنید. موسیقی باعث راحت تر شدن و لذت بیشتر شما از مراقبه می شود. مدیتیشن بینشی قدرتمند را برای ما فراهم کرده و در نتیجه باعث افزایش مهارت های ما در زندگی می شود.

به شناخت خودتان اهمیت دهید

ما در زندگی برای شناخت خود وقت نمی گذاریم. در عوض، ما منتظریم دیگران ما را شناخته و یا موفقیت های ما را تشخیص دهند. به چیزهایی فکر کنید که دوست دارید به خاطر آن شناخته شوید. به عنوان مثال پروژه ای که روی آن کار کرده اید یا چیزی که در زندگی خود وقت و تلاش زیادی را صرف آن کرده اید. سعی کنید همیشه موفقیت های خود را جشن بگیرید!

موفقیت های خود را با دوستان و خانواده خود به اشتراک بگذارید. سعی کنید هر بار که کاری را به انجام می رسانید، یادداشتی را نوشته و در داخل یک جعبه بیندازید. در پایان سال، به همه کارهایی که انجام داده اید نگاهی انداخته و موفقیت خود را جشن بگیرید!

ماساژ درمانی را فراموش نکنید

استرس امروزه جزئی از زندگی روزمره همه افراد است. برای کاهش استرس روش های زیادی وجود دارد. یکی از این روش ها ماساژ درمانی است. ماساژ درمانی در از بین بردن تنش، ناراحتی و درد تاثیر بسیار زیادی دارد. هر چند وقت یکبار برای تجدید قوا ماساژ درمانی کنید. همچنین ماساژ درمانی باعث تمدید اعصاب شما می شود.

از مسائل ناراحت کننده دور شوید

گاهی اوقات مهربانی با خود به معنای جدا شدن از چیزی است که دیگر برای زندگی شما شادی آور نیست. این ممکن است یک ایده، کار عادی یا شخصی باشد. از تمام چیزها و اشخاصی که شما را ناراحت می کنند، دور شوید. با این کار فضای بیشتری برای شما باز می شود. پس از آن می توانید این خلا را با آنچه واقعاً شما را خوشحال می کند پر کنید!

برای تجدید قوا استراحت کنید

ما در جامعه ای زندگی می کنیم که بهره وری حرف اول را در آن می زند. کمبود بهره وری باعث می شود شما به عنوان یک کارمند و یک شخص ارزش کمتری پیدا کنید. در نتیجه نمی توانید آنگونه که لازم است با خود مهربان باشید. سعی کنید باجریان طبیعت زندگی کنید. زندگی همچنان در حال رشد است و به همین ترتیب، ما نیز چنین هستیم.

ما در جامعه بزرگی زندگی می کنیم، ما لازم نیست که همیشه در حال تلاش باشیم. ما بیشتر اوقات، به استراحت نیاز داریم!

ما بعضی روزها ممکن است خسته شده و در ناامیدی فرو برویم. در این شرایط استراحت روشی خوبی برای تجدید قوا و رفع خستگی است. به یاد داشته باشید که شما خودتان، به اندازه هر کس در کل جهان، لیاقت عشق و علاقه به خود را دارید.


بیشتر بخوانید:

۷ جمله ساده که مردان و زنان برداشت متفاوتی از آنها دارند